Zainspiruj się: NOWOŚCI PORADNIK PREZENTOWY OUTLET

A a a, kotki dwa...

Mama wie najlepiej co jest dobre dla jej dziecka.
Także w sprawach dotyczących spania- czy maluch jest śpiący, wyspany, czy nie jest mu za gorąco. Jednak własnego doświadczenia wiem, że kiedy na świat przychodzi pierwsze dziecko, zanim nabierze się praktyki, mamy chłoną wszelkie wskazówki. Warto jest wyszukiwać, słuchać, czytać, ale należy to robić oczywiście rozsądnie. Porady w internecie czy zasłyszane nie zawsze muszą być dobre, a nawet jeśli takie są to nie sposób zastosować się do nich wszystkich. Ja lubię sięgać do źródeł sprawdzonych i bezpiecznych jak np. strony internetowe różnych fundacji lub strony polecane przez takowe. W temacie spania zachęcam wszystkie mamy do zapoznania się ze stroną www.bezpiecznysendziecka.pl, na której Andrea Grace - ekspert w dziedzinie snu dziecka, ścisle współpracująca z angielską fundacją FSID działającą na rzecz bezpiecznego snu dzieci- udziela cennych porad. Znalazłam na tej stronie przydane informacje, proste, cenne wskazówki, dzięki którym dzieci spią wygodnie i bezpiecznie.                                  
         
     Przygotowania

Na początku należy zadbać o miejsce. Najlepszym miejscem do spania dla dziecka jest własne łóżeczko w pokoju mamy. W łóżku rodziców nie jest bezpiecznie – zawsze może się zdarzyć, że dziecko okryje się całkiem kołdrą rodziców przez co nie będzie mogło oddychać, a także mimo największej ostrożności dziecko może spaść z łóżka lub zdarzyć się inny przykry wypadek. Dlatego nie należy ryzykować. We własnym łóżeczku będzie mu najlepiej, a dzięki bliskości rodzice i dziecko będą spali spokojniej. Z mojego doświadczenia wynika, że to najlepsze i najpraktyczniejsze rozwiązanie, szczególnie dla noworodków i najmniejszych dzieci, które często karmimy w nocy.

Oprócz miejsca należy także zadbać o warunki…

Materac -najlepiej, aby był nowy. Wiem jednak, że nie zawsze się tak da, a i nie zawsze jest taka konieczność ( np. kiedy materac mamy po starszym rodzeństwie). Materac musi być czysty i suchy, nie może mieć dziur czy przetarć oraz powinien być dopasowany do łóżeczka –całkowicie wypełniać przestrzeń między szczebelkami. Jeśli mamy materac używany, który spełnia te ‘normy’ możemy go użyć.

Kolej na temperaturę odpowiednią dla śpiącego maluszka. Często rodzice dziwią się kiedy słyszą, że optymalną temperaturą jest 16-18 C. Dla nas, dorosłych może się to wydawać zbyt mało, jednak wszelkie badania dowodzą, że taka  temperatura jest najlepsza dla śpiącego maluszka. Czasem widzę jak mamy dokładają kolejny kocyk kierując się tym, że dziecko ma chłodne rączki. Jednak rączki i nóżki śpiącego dziecka zawsze są nieco chłodniejsze niż u dorosłych. Dlatego prawidłowym sposobem sprawdzania temperatury jest dotknięcie np. karku dziecka.

Są też sprawy, co do których nie trzeba specjalnych wskazówek - każda mama wie, że jeśli chce mieć zdrowe i wyspane dziecko, to  pokój w którym śpi maluszek powinien być czysty, nie może być w nim czuć papierosów ani innych drażniących zapachów.

     Wieczór

Kąpiel, karmienie, czytanie bajek, śpiewanie kołysanek to znak, że zaraz idziemy spać. Codzienne powtarzanie, zachowanie kolejności tych czynności i konsekwencja pomaga naszemu maluszkowi przygotować się do nocnego snu. Czasem zdarza się, że dziecko jest bardziej zmęczone niż zwykle, albo popołudniowa drzemka się przedłużyła i zmienia się pora nocnego spania. Wtedy szczególnie przydatna okazuje się konsekwencja w wieczornych rytuałach. Nie ważne czy trochę wcześniej czy nieco później – dziecko rozpoznaje wieczorne tradycje, staje się spokojniejsze, senne, jest to dla niego znak, że może bezpiecznie zasnąć.

Bez względu na to czym okrywamy dziecko do snu, aby było ono bezpieczne należy ułożyć je na plecach. Nie zaleca się przykrywania (szczególnie dzieci poniżej pierwszego roku życia) kołderkami – wystarczy kocyk. Jeśli dziecko śpi pod kocykiem należy je ułożyć tak, aby było jak najniżej (stópki były jak najbliżej dołu łóżeczka), a kocyk nie był podciągnięty wyżej niż do ramion. W ten sposób dziecko nie zsunie się już niżej, pod koc.


Według ekspertów najlepszym i najbezpieczniejszym rozwiązaniem dla maluszków są śpiworki. Partnerem strony www.bezpiecznysendziecka.pl jest firma Gro, która tworzy piękne i bezpieczne śpiworki rekomendowane przez fundację.  Śpiworki tej firmy wykonane są z wysokiej jakości materiałów i spełniają wymogi British Standards Institution.  Nie trzeba się martwić, że dziecko rozkopie się i zmarznie, nie ma też ryzyka, że zakryje sobie główkę materiałem. Śpiworki Gro są zaprojektowane tak, aby śpiące dziecko ( w odpowiednio dobranym śpiworku) nie mogło zsunąć się i ‘wpaść’ do środka.  Ponieważ Mamagama dba o bezpieczny sen dziecka, mamy u nas śpiworki The Gro Company do wyboru, do koloru… i do rozmiaru :)

   

         Noc

Nie ma się co łudzić, nawet najgrzeczniejsze dzieci i największe śpiochy będą się budzić w nocy.
 
U noworodków do 6 tygodnia pobudka na karmienie jest oczywista, taki maluszek nie prześpi całej nocy. Po tym czasie można rozpocząć naukę przesypiania, ale nie ma się z czym spieszyć – większość dzieci do 6 miesiąca życia potrzebuje nocnego karmienia. Każde dziecko ma pewne cykle snu i całkowicie normalne jest to, że się budzi. Dlatego też w trosce o dobry sen maluszka powinniśmy zacząć nie od nauki przesypiania całej nocy, ale od nauki samodzielnego zasypiania po przebudzeniu. Pomocne w tym może być małe, niezakłócające snu światełko, dzięki któremu przebudzone dziecko uspokoi się rozpoznając otaczające go, znane mu przedmioty. Np. lampka Pixie (186zł) czyli mały, sympatyczny ludek, który delikatnie rozświetli mrok. W ten sposób nawet jeśli mamy nie będzie w pobliżu maluszek nauczy się, że nocna pobudka nie jest taka straszna :)


Zachęcam Was, drogie Mamy, do korzystania z takich portali jak www.bezpiecznysendziecka.pl  gdzie można znaleźć wiele przydatnych informacji. Maminy instynkt i kilka takich wskazówek od ekspertów to połączenie, dzięki któremu nasz maluszek będzie bezpiecznie spał i zdrowo się rozwijał.